ΝΕΑ-ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΔΠΜΣ (ΑΚΑΔ. ΕΤΟΣ 2023-2024)

Παρουσίαση διατριβής Πετροπούλου Δήμητρας

Η κ. Πετροπούλου Δήμητρα θα παρουσιάσει τη Δευτέρα  12/2/2024 και ώρα 13.00 τη διατριβή της για την απόκτηση του μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης με τίτλο:

ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ CLICKER ΚΑΙ ΜΕΛΕΤΗ ΤΗΣ ΕΠΙΔΡΑΣΗΣ ΤΟΥ
ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΠΙΚΕΙΜΕΝΗΣ ΡΟΗΣ ΣΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΗΣ Α’
ΛΥΚΕΙΟΥ ΣΤΗΝ ΕΝΟΤΗΤΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ

Η παρουσίαση θα γίνει διαδικτυακά μέσω webex. Μπορείτε να την παρακολουθήσετε ακολουθώντας τον σύνδεσμο:

centralntua.webex.com/centralntua/j.php

Η Τριμελής επιτροπή

Καλογερόπουλος Ν., μέλος ΕΔΙΠ, Σχολή Χημικών Μηχανικών, ΕΜΠ

Παυλάτου Ευαγγ., Καθηγ., Σχολή Χημικών Μηχανικών, ΕΜΠ

Μεθενίτης Κων/νος, Αναπλ. Καθηγ., Τμήμα Χημείας, ΕΚΠΑ

Συνέδριο ΔιΧηΝΕΤ-ΕΑΑ

Στις 29 και 30 Μαρτίου 2024 θα πραγματοποιηθεί συνέδριο του ΠΜΣ ΔιΧηΝΕΤ-ΕΑΑ αφιερωμένο στα 25 χρόνια λειτουργίας του μεταπτυχιακού με τίτλο:

" Μια διαδρομή με το βλέμμα στο μέλλον της χημικής εκπαίδευσης"

Μπορείτε να διαβάσετε την επιστολή-πρόσκληση προς τους αποφοίτους του ΠΜΣ ΔιΧηΝΕΤ και ΠΜΣ ΔιΧηΝΕΤ-ΕΑΑ εδώ.

Παρουσίαση διπλωματικής εργασίας κ. Πιτσόλη

Ο μεταπτυχιακός φοιτητής κ. Στέφανος Πιτσόλης θα παρουσιάσει τη διπλωματική του εργασία με τίτλο:

"Η Ολοκληρωμένη Σχολική Προσέγγιση (The Whole School Approach)–Περίπτωση Εφαρμογής στο 6ο Γενικό Λύκειο Περιστερίου Αττικής-"

τη Δευτέρα 23/10 και ώρα 14.30 στην αίθουσα του ΔιΧηΝΕΤ-ΕΑΑ.

Για την εξ αποστάσεως παρακολούθηση ο σύνδεσμος είναι:

uoa.webex.com/uoa/j.php

Η Τριμελής Επιτροπή

Μ. Σκούλλος (επιβλέπων)

Εμ. Δασενάκης

Αικ. Σακελλάρη

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΥΠΟΔΟΧΗΣ ΠΡΩΤΟΕΤΩΝ

Το ΔΠΜΣ ΔιΧηΝΕΤ-ΕΑΑ υποδέχεται την Παρασκευή 13/10/2023 ώρα 15.00 τους νεοεισαχθέντες φοιτητές.

Προσκεκλημένοι είναι επιπλέον οι ενεργοί φοιτητές του Προγράμματος, οι απόφοιτοι και το διδακτικό προσωπικό.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΑΚΑΔ. ΕΤΟΥΣ 2023-24

Η εγγραφή των νεοεισαχθέντων μεταπτυχιακών φοιτητών γίνεται ηλεκτρονικά από την Παρασκευή 06-10-2023 έως και την Παρασκευή 13-10-2023 σύμφωνα με την ανακοίνωση της Γραμματείας του Τμήματος Χημείας.

ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΡΟΟΔΟΥ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

Τη Δευτέρα 16/10/2023 και ώρα

• 15.00 -16.00 θα πραγματοποιηθεί συνάντηση προόδου των φοιτητών που εισήχθησαν το ακαδ. έτος 2022-2023. Συγκεκριμένα, δίνεται η δυνατότητα να συζητηθούν με τους διδάσκοντες και τους ακαδημαϊκούς συμβούλους (μπορείτε να δείτε τον οδηγό εδώ) θέματα που αφορούν στα αποτελέσματα των εξετάσεων, στον περαιτέρω σχεδιασμό της φοίτησης και φυσικά η εξέλιξη των διπλωματικών εργασιών. Όσοι φοιτητές επιθυμούν πέρα από τη γενική συζήτηση να συζητήσουν κατ' ιδίαν με τον ακαδημαϊκό τους σύμβουλο παρακαλώ να αποστείλετε e-mail στο dixineteaa@chem.uoa.gr.
  • 16.00 -18.00 θα πραγματοποιηθεί συνάντηση προόδου των φοιτητών που βρίσκονται στο στάδιο εκπόνησης της διπλωματικής εργασίας. Συγκεκριμένα, δίνεται η δυνατότητα να συζητηθούν με τις τριμελείς επιτροπές, τους διδάσκοντες και τους ακαδημαϊκούς συμβούλους (μπορείτε να δείτε τον οδηγό εδώ) θέματα που αφορούν στην εξέλιξη των διπλωματικών εργασιών. Οι φοιτητές θα πρέπει να ετοιμάσουν μία σύντομη παρουσίαση για την πρόοδο της διπλωματικής τους εργασίας.