ΔΡΑΣΕΙΣ ΔΙΑΧΥΣΗΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ

Απόφοιτοι του ΔΠΜΣ συμμετέχουν σε σεμινάρια και εκδηλώσεις που διοργανώνονται είτε από το ΔΠΜΣ είτε από άλλους φορείς και απευθύνονται σε όλους τους συντελεστές της εκπαίδευσης (φοιτητές, εκπαιδευτικούς και μαθητές). Οι δράσεις διάχυσης των αποτελεσμάτων της έρευνας του ΔΠΜΣ προς την κοινωνία είναι αναπόσπαστο κομμάτι της λειτουργίας του ΔΠΜΣ. Στην προσπάθεια προσέλκυσης του ενδιαφέροντος των μαθητών για την επιστήμη της Χημείας απόφοιτοι έχουν συμμετάσχει σε Εκπαιδευτικά Προγράμματα του Ιδρύματος Αικατερίνης Λασκαρίδη όπου ανέπτυξαν θέματα σχετικά με τις διπλωματικές τους εργασίες. Απόφοιτοι και εν ενεργεία φοιτητές συμμετείχαν με επίδειξη πειραμάτων σε εκπαιδευτικά Προγράμματα του ΕΙΕ (Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών), συμμετέχουν στις «Ανοιχτές Πύλες» -που διοργανώνονται κάθε χρόνο στο Τμήμα Χημείας-, σε διοργανώσεις υποδοχής των νεοεισαχθέντων προπτυχιακών φοιτητών του Τμήματος Χημείας και στο Athens Science Festival. Φοιτητές και διδάσκοντες του ΔιΧηΝΕΤ-ΕΑΑ συμμετείχαν και στις εκδηλώσεις του Έτους Χημείας και είχαν ουσιαστικό ρόλο στις εκδηλώσεις και στην Παρουσίαση του προσκεκλημένου του Βρετανικού Ινστιτούτου Peter Wothers (University of Cambridge).